Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Opolszczyźnie - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Opolszczyźnie

Data publikacji 06.02.2017

W ciągu 5 miesięcy mieszkańcy województwa opolskiego ponad 4 000 razy, przy wykorzystaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zgłaszali nam różne niepokojące ich zjawiska. Między innymi dzięki takim zgłoszeniom na Krajowej Mapie, policjanci zatrzymali mężczyznę posiadającego znaczne ilości narkotyków oraz zatrzymali prawa jazdy piratom drogowym.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego 112 lub 997. Jest to narzędzie służące do komunikacji pomiędzy społecznością lokalną a Policją. Mapa służy do zgłaszania nieakceptowalnych społecznie zjawisk. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu spływa taka informacja. Nie jest narzędziem powodującym natychmiastową interwencję Policji.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania – ponad 1000 zgłoszeń, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym czy przekraczania dozwolonej prędkości - to blisko 740 zgłoszeń. Ponad 24% ze 4 118 zgłoszeń (stan na dzień 27 stycznia) to zgłoszenie potwierdzone. Dzięki nim policjanci z Grodkowa zatrzymali mężczyznę, który posiadał znaczne ilości narkotyków.

W Opolu funkcjonariusze zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy na ulicach miasta urządzili sobie nielegalne wyścigi. Informacja o tym niezwykle niebezpiecznym zachowaniu została przekazana właśnie za pośrednictwem KMZB.

To tylko niektóre przykłady pokazujące skuteczność KMZB, które jednocześnie świadczą o tym, że społeczeństwo nie godzi się z agresją na drodze, w rejonie swojego miejsca zamieszkania, czy w miejscach publicznych. To pokazuje również zaufanie lokalnej społeczności do policjantów. 

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową opolska.policja.gov.pl . Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybki i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. Na Opolszczyźnie KMZB działa od 20 września 2016 roku.

W aplikacji KMZB, obok przycisków uruchamiających mapę dodano ankietę sondażową dot. mapy zagrożeń pod nazwą " Weź udział w badaniu". Zamieszczona ankieta ma na celu uzyskanie od społeczeństwa informacji na temat  funkcjonalności jej działania.