Alkohol i papierosy nie dla nieletnich - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Alkohol i papierosy nie dla nieletnich

Data publikacji 26.08.2019

Brak opieki dorosłych i wakacyjna nuda czasem są wykorzystywane przez młodzież do próbowania różnego rodzaju używek. Dlatego głubczyccy policjanci przypominają sprzedawcom o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych osób, które chcą kupić alkohol lub papierosy, jeśli ich pełnoletność budzi jakiekolwiek wątpliwości.

Niestety wciąż osoby poniżej 18 roku życia mają stosunkowo łatwy dostęp do alkoholu i papierosów. Żeby kupić używki nastolatki stosują różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc dojrzalej wyglądającego kolegi, czy przekonywanie sprzedawcy, że dowód mają, ale zostawili go w domu.

Przypominamy, że sprzedaż alkoholu małoletnim to przestępstwo. Wszelkie próby złamania tego prawa wiążą się dla sprzedawcy z poważnymi konsekwencjami. Kara to utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu, więc i miejsc pracy. Może być również orzeczona grzywna.

Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzać datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, jakim posługuje się osoba, która chce kupić alkohol lub papierosy. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są także osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane są na 5 lat).