Bezpieczne prace polowe - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Bezpieczne prace polowe

Data publikacji 05.09.2019

Nadchodząca jesień, to wzmożony czas prac polowych. Podczas nich zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Nie zapominajmy o usuwaniu nieczystości z jezdni pozostawionych przez maszyny rolnicze. Niedbalstwo o to, może doprowadzić do tragedii na drodze.

Nadchodząca jesień, to okres wzmożonych prac na roli. W czasie nich rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą sprzętu, częstym przejeżdżaniem dużymi maszynami przez drogi publiczne czy też prace na wysokościach. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci.

My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy prawa o ruchu drogowym.

Przypominamy również, aby uprzątnąć pozostawione przez maszyny zanieczyszczenia z drogi. Policjanci w okresie jesiennym będą szczególną uwagę przywiązywać do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania dróg przez prowadzone prace na polach. Mundurowi będą konsekwentnie pociągać do odpowiedzialności osoby, które poprzez niedbalstwo niszczą czy też zanieczyszczają drogę. Tylko w ostatnich godzinach do głubczyckich policjantów wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących zanieczyszczonych dróg.

Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do zerwania przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego. W myśl art. 91 KW za takie zachowanie grozi kara grzywny nawet do 1500 zł.