Nie traćmy czujności!!! - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Nie traćmy czujności!!!

Data publikacji 05.11.2019

Wciąż zdarzają się osoby, które dają się oszukać metodą na tzw. policjanta, wnuczka bądź pracownika firmy energetycznej. Ostatni przypadek próby wyłudzenia pieniędzy miał miejsce wczoraj w Kietrzu. Gdyby nie ostrożność jednego z mężczyzn, łupem mogło paść 15 tyś. zł.

Zaczęło się wszystko od telefonu, który miała wykonać rzekoma wnuczka mężczyzny do którego zadzwonił telefon. Starszy mężczyzna zamieszkujący jedną z miejscowości w gminie Kietrz w słuchawce usłyszał głos płaczącej kobiety, która twierdziła, że jest jego wnuczką i potrzebuje 15 tyś. zł. ponieważ przed chwilą była sprawcą śmiertelnego wypadku. Pieniądze miały pomóc w uniknięciu kary więzienia. Mężczyzna ten, nie był pewny całej sytuacji i zadzwonił do swojego znajomego, który zakazał mu wydawania pieniędzy ponieważ podejrzewał, że to oszuści zadzwonili do niego. W tym przypadku czujność pozwoliła na uchronienie całego majątku ofiary.

Przykład ten pokazuje jak nie stać się ofiarą oszustów. Zawsze należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.