Prawidłowo oświetlony rowerzysta, to bezpieczny rowerzysta - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Prawidłowo oświetlony rowerzysta, to bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 05.11.2019

Policjanci ruchu drogowego często otrzymują zgłoszenia o nieprawidłowo oświetlonych rowerzystach, którzy stwarzają zagrożenie na drodze. Ostatni przypadek do którego doszło na terenie gminy Branice, pokazał jak ważne jest oświetlenie swojego jednośladu. Kierowca samochodu osobowego na nieoświetlonym odcinku drogi nie zauważył jadącego rowerzysty w wyniku czego doszło do zdarzenia.

Pora jesienno-zimowa, to nie tylko niższe temperatury, ale szybciej zapadający zmrok. Należy o tym pamięta, kiedy wybieramy się na przejażdżkę rowerem czy spacer. To jak ważne jest oświetlenie przekonało się dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym na terenie gminy Branice.

Na nieoświetlonym odcinku drogi kierujący osobowym hyundaiem nie zauważył jadącego rowerzysty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia – rowerzysta nie był prawidłowo oświetlony. W wyniku tego zdarzenia ucierpiał 42-letni rowerzysta.

Przypominamy!

Rower tak jak i inny pojazd będący uczestnikiem ruchu musi spełniać odpowiednie warunki tj.

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Spełnienie tych podstawowych zasad skutecznie przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, na drodze nigdy nie jesteśmy sami.