Nie traćmy czujności! - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Nie traćmy czujności!

Data publikacji 19.03.2020

Wciąż zdarzają się osoby, które dają się oszukać metodą na tzw. policjanta, wnuczka bądź pracownika firmy energetycznej. Mieszkanka powiatu głubczyckiego straciła oszczędności swojego życia przez to, że zaufała oszustom. Przypominamy funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. NIGDY również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań. Tak samo działają firmy energetyczne oraz gazowe.

Do kolejnego przypadku oszustwa doszło na terenie powiatu głubczyckiego. 79-letnia kobieta odebrała telefon od kobiety, która podawała się za policjantkę. Przez telefon nieuczciwa kobieta poinformowała, że wnuk poszkodowanej miał wypadek i potrzebne są pieniądze, by wykupić go z więzienia. Starsza kobieta przekazała pieniądze dla mężczyzny, który już czekał przed domem, a podawał się za kuriera. 79-latka przekazała oszustom 100 tyś. zł.

Jak nie stać się ofiarą przestępstwa?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

Energetycy, gazownicy czy też inni pracownicy firm nigdy nie przychodzą do nas z prośbą podpisania umówi. Nie okazujmy takim osobą swoich dowodów osobistych. Nie składajmy podpisów pod umowami, których nie przeczytaliśmy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.