Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - zachęcamy do jej używania

Data publikacji 17.04.2020

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa każdemu z nas daje możliwość reakcji na zagrożenia. Za pomocą tego interaktywnego narzędzia możemy poinformować policjantów o łamaniu prawa. Każde zgłoszenie jest weryfikowanie przez funkcjonariuszy, a tam gdzie jest potwierdzone, eliminujemy nieprawidłowości. Należy również pamiętać o prawidłowym klasyfikowaniu zagrożeń, jak to zrobić? Wyjaśniamy w artykule.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już od czterech lata działa w całej Polsce. Sprawdza się w sytuacji kiedy chcemy poinformować policjantów o spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierowców czy dzikich wysypiskach śmieci.

Dzięki KMZB każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Wystarczy uruchomić interaktywne narzędzie i nanieść zagrożenie na mapę. Do każdego zgłoszenia można dodać zdjęcie i opisać zdarzenie. Takie dane na pewno ułatwią weryfikację zgłoszenia i wyciągnięcie konsekwencji wśród tych, którzy łamią prawo.

Przypominamy o prawidłowym klasyfikowaniu zagrożeń z listy dostępnej w aplikacji KMZB. Często zdarza się naniesienie zagrożeń w sposób nieprawidłowy, przez co musimy uznać takie zgłoszenie za pomyłkę bądź żart. Często pojawiającą się nieprawidłowością są zanieczyszczenia na jezdni czy też martwe zwierzęta. Przypominamy, że takie zagrożenie należy zgłaszać niezwłocznie na nr alarmowy 112 lub powiadamiać zarządcę drogi, który jest zoobowiązany do utrzymania drogi w czystości. Kolejnym błędem jest opisywanie jednorazowego wykroczenia, które nastąpiło w opini zagłaszającego, ale mówimy o czasie przeszłym. Jeżeli zagrożenie to się nie powtarza uznajemy to za bezpodstawne zgłoszenie, ponieważ zagrożenia w obecnej chwili już nie ma. Wyeliminowanie takich błędów pomoże nam skuteczniej zwalczać zagrożenia, które wystepują w państwa pobliżu.

Od początku funkcjonowania KMZB policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach odnotowali już blisko 2000 zgłoszeń. Przede wszystkim dotyczą one przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania.

Powrót na górę strony