APEL DO PIESZYCH NA DRODZE! - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

APEL DO PIESZYCH NA DRODZE!

Data publikacji 13.04.2021

Wczesną wiosną na drogach dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego przypominamy o obowiązku noszenia odblasków, gdyż nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.

Przepisy ruchu drogowego nakładają na nas obowiązek noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu w obszarze zabudowanym. Apelujemy do wszystkich, aby mimo ustawowego obowiązku zakładać odblaski nawet kiedy znajdujemy się na terenie miejscowości. Element odblaskowy na naszej odzieży, pozwoli kierującemu  zauważyć nas już z odległości ponad 100 metrów, będzie miał szans na ominięcie czy zahamowanie.

Policjanci z drogówki codziennie spotykają się również z nieodpowiedzialnymi pieszymi, którzy wchodzą na jezdnie bezpośrednio przed jadący pojazd czy też nie korzystają z przejść dla pieszych. Będąc niechronionym uczestnikiem ruchu musimy pamiętać, że zatrzymanie pojazdu zawsze wiąże się z jakąś przebytą drogą. Na pieszych również spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Dajmy sobie i kierującemu szanse, na odpowiednie zareagowanie w sytuacji zagrożenia.