Rusza akcja „Dzień odblasków” - Aktualności - KPP Głubczyce

Aktualności

Rusza akcja „Dzień odblasków”

Data publikacji 25.01.2017

„Dzień odblasków” to przedsięwzięcie, które wywodzi się z Norwegii. Jednym z elementów projektu, jest promowania używania elementu odblaskowych przez pieszych, zwłaszcza najmłodszych użytkowników dróg. To właśnie piesi i rowerzyści stanowią najbardziej zagrożoną grupę. Policjanci w trakcie codziennej służby rozdają odblaski, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są bezpieczniejsi.

„Dzień Odblasków” jest organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

Codziennie policjanci na terenie województwa opolskiego ujawniają kilka przypadków, gdy piesi, po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, nie używają odblasków. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu, pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje nawet 3-4 kronie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.

Dlatego pamiętajmy - odblaski ratują życie !

Działania głubczyckich policjantów w ramach własnych działań pn. „Dzień odblasków” odbędą się 1 lutego. W tym czasie nasi policjanci niechronionym uczestnikom ruchu drogowego rozdawać będą odblaski, a kierowcom zawieszki. Funkcjonariusze niezmiennie zachęcać będą, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu do noszenia elementów odblaskowych.

Więcej o akcji „Dzień odblasków”