41-latek aresztowany za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kobietą
Policjanci z Komisariatu Policji w Kietrzu zostali wezwani do interwencji domowej. 32-letnia kobieta była w fatalnym stanie, miała liczne obrażenia i siniaki. Była wystraszona i nie chciała pomocy. Policjanci jednak nie zrezygnowali, a kobieta trafiła do szpitala. Jeszcze tej samej nocy kryminalni zatrzymali 41-latka, który miał znęcać się nad kobietą ze szczególnym okrucieństwem. Materiał dowodowy nie budził wątpliwości. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Nocą do dyżurnego Policji z Głubczyc wpłynęło zgłoszenie interwencji z jednej z wiosek na terenie gminy Branice. Na miejscu mundurowi zastali 32-letnią kobietę, która posiadała szereg obrażeń ciała, jednakże unikała odpowiedzi co do przyczyny ich powstania. Ze względu na obrażenia obecny na miejscu zespół pogotowia zabrał kobietę do raciborskiego szpitala, gdzie wyszła na jaw faktyczna przyczyna ich powstania. Natychmiast o tej sytuacji zostali powiadomieni raciborscy policjanci, którzy przybyli na miejsce i przyjęli zgłoszenie o przestępstwie od pokrzywdzonej.
Niezwłocznie informacja o podejrzeniu popełnienia przestępstwa została przekazana do policjantów z Kietrza. Wynikało z niej, że w nocy, z 1 na 2 września, 41-letni mężczyzna wszczął awanturę ze swoją partnerką. Groził jej pozbawieniem życia, bił pięściami po całym ciele, dusił, groził nożem oraz obrażał słowami wulgarnymi. Do akcji przystąpili kryminalni, którzy już po kilku godzinach na terenie Rakowa zatrzymali poruszającego się samochodem podejrzanego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Śledczy ustalili, że gehenna kobiety trwała już od kilku miesięcy. W tym czasie 41-latek miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką stosując szczególne okrucieństwo. Wynikiem przemocy było szereg obrażeń w tym złamań kości różnych części ciała. Na podstawie policyjnych ustaleń 41-latek usłyszał już zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem. W czwartek Sąd Rejonowy w Głubczycach na wniosek kietrzańskich śledczych oraz prokuratury zastosował wobec 41-letniego podejrzanego 3-miesięczny tymczasowy areszt. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet 10 lat pobytu w więzieniu.
Numer alarmowy 112
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.
Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, ale:
- osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
- osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!
Nie pozostawaj obojętny!
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!