Aktualności

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa- do czego służy oraz jak z niej korzystać?

Data publikacji 07.11.2024

W 2016 roku została utworzona Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to platforma, której administratorem danych jest Policja, aplikacja ta została opracowana z polecenia Sekretarza Stanu MSWiA do, której dostęp ma każdy obywatel za pośrednictwem strony Internetowej. Ważnym aspektem tejże aplikacji jest anonimowość, która pozwala zgłosić zagrożenie obywatelom stając się osobą tajemniczą

W 2016 roku została utworzona Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to platforma, której administratorem danych jest Policja, aplikacja ta została opracowana z polecenia Sekretarza Stanu MSWiA do, której dostęp ma każdy obywatel za pośrednictwem strony Internetowej. Ważnym aspektem tejże aplikacji jest anonimowość, która pozwala zgłosić zagrożenie obywatelom stając się osobą tajemniczą. Platforma pobiera mapę z serwisu geoportal, na której można zaznaczyć dokładną lokalizację wykrytego zagrożenia. Wśród katalogu zagrożeń jakie obywatel może zgłosić są min.

- grupowania małoletnich zagrożonych demoralizacją,

- spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym,

- żebractwo,

- używanie środków odurzających,

- przekroczenia dozwolonej prędkości.

Po pojawieniu się zaznaczonego na mapie zagrożenia, które posiada status ,,nowe’’ koordynator KMZB na danym obszarze nie później niż w ciągu 3 dni od daty umieszczenia zapoznaje się ze zgłoszeniem, lokalizacją, następnie sporządza kartę weryfikacji zagrożenia. Kierownik komórki organizacyjnej lub osoba wyznaczona przez niego niezwłocznie po zapoznaniu się z kartą weryfikacją natychmiast organizuje działania mające na celu określenie czasu i sposobu podejmowanych przedsięwzięć zmierzających do wyeliminowania zagrożenia. Z przeprowadzonych działań policjant lub osoba wyznaczona sporządza zapis dokumentując go w karcie weryfikacji. W sytuacjach potwierdzenia zgłoszenia zagrożenia, którego wyeliminowanie nie należy do kompetencji policji osoba odpowiedzialna za prowadzenie KMZB w formie pisemnej powiadamia podmiot odpowiedzialny za jego usunięcie. Po przekazaniu potwierdzonego zgłoszenia zagrożenia do właściwego podmiotu Policja nawiązuje stałą współpracę z danym podmiotem mającą na celu eliminację występującego zagrożenia. Po wyeliminowaniu zagrożenia o tym fakcie informuje się koordynatora ds. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który usuwa z mapy wcześniej zamieszczone zgłoszenie.

Zapamiętaj, że w pilnych przypadkach, kiedy jest potrzebna natychmiastowa pomoc, interwencja Policji skorzystaj z numeru alarmowego 112 !

Powrót na górę strony