Aktualności

Pędzieł 196 km/h na DK 38, został zatrzymany przez głubczycką drogówkę

Data publikacji 25.04.2025

Rozpędził osobowego forda do 196 km/h na obowiązującej 90-tce. Jazdę 20-latka przerwali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach. Młodociany kierowca, który uprawnienia posiada zaledwie od kilkunastu miesięcy został zatrzymany przez policjantów i ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł, a na jego wpłynęło 15 punktów.

Policjanci ruchu drogowego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość pojazdów oraz sprawdzając czy kierujący respektują obowiązujące przepisy. W ramach codziennej służby funkcjonariusze podejmują działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Szczególną uwagą poświęcają młodym i niedoświadczonym kierowcom, dla których obowiązują zaostrzone przepisy.

Wczoraj podczas prowadzenia pomiarów prędkości na drodze krajowej DK38, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli osobowego forda, którego kierowca poruszał się z prędkością 196 km/h na obowiązującej 90-tce. 20-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego, posiadający prawo jazdy zaledwie kilkanaście miesięcy, został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł oraz 15 punktami. Mężczyzna został sklasyfikowany jako młodociany kierowca, dla którego obowiązują szczególne regulacje.

Przypominamy art. 91 Ustawy o kierujących pojazdami

* Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

* W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:

1) przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;

2) kierowania pojazdem nieoznakowanym w sposób, o którym mowa w ust. 2 pkt 3;

3) podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;

4) osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Tak nieodpowiedzialne zachowanie młodego kierowcy spotkało się ze stanowczym sprzeciwem policjantów, którzy podkreślają, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, a brak rozwagi za kierownicą może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Apelujemy do wszystkich kierowców o przesteganie ograniczeń prędkości oraz przepisów ruchu drogowego. Każde nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do groźnych wypadków i zagrożenia życia innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drogach zależy od rozwagi, odpowiedzialności i poszanowania prawa przez każdego kierowcę.

 

Powrót na górę strony