Aktualności

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 09.07.2019

Wakacje to czas, który sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są wtedy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa, nierzadko sami je tworząc. Należy pamiętać o wzajemnym szacunku na drodze oraz zrozumieniu.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności.

Wzajemny szacunek na drodze, czujność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – tymi zasadami powinni kierować się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że piesi zbliżając się do jezdni również muszą zachować czujność i rozwagę przy jej przekraczaniu. Nie zawsze mamy pierwszeństwo przed jadącym pojazdem, a wchodzenie bezpośrednio pod jadący samochód jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Jako rowerzyści pamiętajmy o tym, że jesteśmy zobowiązani do korzystania z jezdni lub drogi dla rowerów. W niektórych, określonych przepisami sytuacjach, możemy korzystać z chodnika. Zawsze jednak z zachowaniem pierwszeństwa dla pieszych.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Powrót na górę strony