Opowiedzialność nieletnich
Młody wiek nie zwalnia od odpowiedzialności za popełnione czyny karalne. Nieletni odpowiadają przed Sądem rodzinnym, który może zarówno udzielić upomnienia jak i orzec umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.
Przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich stosuje się w zakresie:
1) zapobiegania i zwalczania demoralizacji - w stosunku do osób, które nie ukończyły lat 18,
2) postępowania w sprawach o czyny karalne - w stosunku do osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17,
3) wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych - w stosunku do osób, względem których środki te zostały orzeczone, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby lat 21.
Zgodnie z Ustawą osoby wyżej określone to nieletni. Za swoje czyny:
a) przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
b) wykroczenie określone w art. 51, 62, 69, 74, 76, 85, 87, 119, 122,
124, 133 lub 143 Kodeksu wykroczeń odpowiadają przed Sądem rodzinnym, który orzekając kieruje się przede wszystkim dobrem nieletnich.
Sąd rodzinny może między innymi udzielić upomnienia, zobowiązać do określonego postępowania, ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna, ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zastosować nadzór kuratora, skierować do ośrodka kuratorskiego, orzec zakaz prowadzenia pojazdów, czy przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, czy orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym.
Właściwa opieka i wychowanie dziecka jest obowiązkiem każdego rodzica. To na nas rodzicach- opiekunach ciąży odpowiedzialność za zdrowie, życie i rozwój naszego dziecka. Jeśli nasza opieka okaże się niewystarczająca, a wychowanie zbyt trudne możemy zwrócić sie o pomoc do innych instytucji, w tym Sądu rodzinnego.