Aktualności

DZIELNICOWY – POLICJANT PIERWSZEGO KONTAKTU

Data publikacji 10.01.2023

Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowych. To policjanci, których głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie, do których każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną. Dzielnicowi uczestniczą w spotkaniach z lokalną społecznością oraz odwiedzają placówki oświatowe. Wspólnie z mieszkańcami rozwiązują lokalne problemy i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązywania.

To on utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami, rozpoznając ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Diagnozuje problemy lokalnej społeczności, ustala ich przyczyny i pomaga w odnalezieniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

Zakres działań dzielnicowego jest bardzo szeroki, wśród nich można wymienić:

  • prowadzenie rozpoznania w rejonie służbowym pod kątem zdarzeń i zjawisk wpływających na bezpieczeństwo i porządek publiczny,
  • współpraca z instytucjami publicznymi, samorządowymi, placówkami oświatowymi, ośrodkami pomocowymi oraz organizacjami pozarządowymi,
  • prowadzenie działań profilaktycznych (m. in. spotkania w szkołach i placówkach pomocy społecznej),
  • realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • dokonywanie ustaleń i wywiadów dla podmiotów uprawnionych (np. sądy, inne jednostki Policji),
  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
  • kontrolowanie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa.

Dzielnicowy jest policjantem pierwszego kontaktu. To osoba otwarta i godna zaufania, do której można się zwrócić o pomoc lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony